Czym, jak i jak często należy myć szczotkę do włosów?

Szczotka do włosów jest jedną z tych rzeczy, które używamy każdego dnia. Włosy czeszemy nawet kilka razy dziennie. Po szczotkę sięgamy przed myciem włosów, po ich umyciu, a nawet w trakcie – do wczesywania wcierek. Ale czy czyścimy ją równie często? Regularne mycie szczotki jest niezwykle istotne, bo w przeciwnym razie może stać się siedliskiem bakterii i grzybów! W tym wpisie dowiecie się, jak często należy myć szczotkę do włosów, a także jak i czym ja myję swoje szczotki. Zapraszam! 

Dlaczego szczotka potrzebuje regularnego mycia?

Jak już wspomniałam we wstępie, brudna szczotka to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Oprócz tego, na szczotce gromadzą się resztki kosmetyków: suchego szamponu, lakieru do włosów, które zawierają substancje, które mogą powodować podrażnienie i przesuszenie skóry głowy. Warto dodać, że czesanie włosów brudną szczotką może doprowadzić także do ich szybszego przetłuszczania się. Poza tym jest to po prostu nieestetyczne! W końcu nie po to stosujemy rozbudowaną pielęgnację skóry głowy i włosów, by przez nieumyta szczotka do włosów przenosiła na nie kurz, brud, bakterie i martwy naskórek, prawda? Warto dodać, że samo wyjęcie pozostałych włosów nie wystarczy, bowiem niektórych zanieczyszczeń nie widać gołym okiem.

Jak często myć szczotkę do włosów?

Ja robię to raz w tygodniu i właśnie takie są zalecenia fryzjerów. Oczywiście nie musicie tego robić co tydzień w środę, ale starajcie się robić w miarę regularnie. Może okazać się, że Wasze włosowe problemy (przetłuszczanie, przesuszenie) były spowodowane właśnie używaniem brudnej szczotki! Warto dodać, że mycie szczotki zajmuje mi zaledwie kilka minut.

Co jest potrzebne do mycia szczotki? 

 • ciepła woda
 • odżywka do włosów (albo zwykłe mydło)
 • wykałaczka
 • płyn do dezynfekcji (albo ocet jabłkowy, albo olejek z drzewa herbacianego)
 • opcjonalnie: pianka do golenia

Jak myję szczotkę do włosów? 

Technika mycia szczotki plastikowej (np.: Tangle Teezer) i szczotki z naturalnego bardzo się nie różni. Proces mycia szczotki do włosów wygląda następująco:

 1. Wyjmuję włosy ze szczotki. Robię to palcami, ale jeśli jest ich naprawdę dużo, to możecie je rozciąć nożyczkami – w ten sposób łatwiej będzie Wam je wyjąć.
 2. Wykałaczką wyjmuję resztki włosów i kurzu.
 3. Zanurzam szczotkę w ciepłej wodzie.
 4. Spieniam odżywkę w dłoniach i nakładam ją na szczotkę. Zostawiam ją na około 2 minuty.
 5. Płuczę szczotkę ciepłą wodą.
 6. Psikam szczotkę płynem do dezynfekcji (bądź octem lub olejkiem z drzewa herbacianego) – to skutecznie zabije wszelkie bakterie.
 7. Odstawiam szczotkę do wyschnięcia.

* Opcjonalnie: Jeśli mam więcej czasu do używam także pianki do golenia. Po namoczeniu szczotki w wodzie nakładam piankę do golenia na 5 minut, a dopiero później przystępuje do mycia szczotki odżywką bądź mydłem. Wydłuża to czas mycia szczotki, ale jest to prawdziwe spa dla naszej szczotki!

Mam nadzieję, że od teraz regularnie będziecie myć swoje szczotki przynajmniej raz w tygodniu! Jak widzicie, to wcale nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu, a nasza głowa naprawdę tego potrzebuje!

A Wy jak często i jakimi sposobami myjecie swoje szczotki do włosów? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.