Peeling to wspaniały wynalazek: usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki naskórka oraz pobudza skórę do produkcji nowych! Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona, czyli po naszemu młodsza i piękniejsza. 🙂 Czy mimo swojego dobroczynnego działania są jakieś przeciwwskazania do wykonania go? Jak działa peeling twarzy i ciała oraz jak go zrobić krok po kroku? Jakie są rodzaje peelingów? Oto korzyści, jakie przynosi peeling mechaniczny, enzymatyczny i gommage.
Jak działa peeling?
Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka oraz odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, a co za tym idzie ‒ zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie balsamów i kremów, których składniki o wiele lepiej się wchłaniają. Peeling stymuluje skórę do produkowania nowych komórek, co przyspiesza jej regenerację i poprawia koloryt. Ten kosmetyk stanowi idealną bazę dla samoopalacza, ponieważ sprawia, że kolor jest jednolity i dłużej pozostaje na skórze. Peeling podobnie działa na naturalną opaleniznę.
Jak zrobić peeling?
Mój peeling twarzy krok po kroku
- Najpierw zmywam skórę twarzy i szyi żelem z wodą lub oczyszczam mleczkiem kosmetycznym.
- Nakładam peeling, ale omijam okolice oczu i ust. Przy peelingu mechanicznym delikatnie masuję skórę okrężnymi ruchami, aby nadmiernie jej nie rozciągnąć; taki masaż trwa kilka minut. Peeling enzymatyczny trzymam na twarzy tak długo, jak zaleca producent, po czym zmywam go wodą, a peeling gommage ‒ roluję.
- Na koniec przecieram skórę łagodnym tonikiem i nakładam krem.
Mój peeling ciała krok po kroku
- Nakładam peeling na umytą, jeszcze wilgotną skórę. Najlepiej po kolei zwilżać poszczególne partie ciała i aplikować na nie preparat.
- Zaczynam od stóp i okrężnymi ruchami kieruję się ku górze. Partie ciała od pasa w dół i ręce na całej długości masuję energicznie, a pozostałe fragmenty skóry ‒ delikatnie.
- Cały zabieg powinien trwać dziesięć, piętnaście minut. Po tym czasie peeling zmywam wodą i nakładam balsam lub krem.
Rodzaje peelingów
Peeling mechaniczny ‒ co to jest i jak działa?
Peeling mechaniczny (inaczej ziarnisty) zawiera drobinki usuwające martwy naskórek. Te drobinki to miękkie polietylenowe kuleczki lub produkty naturalne, na przykład zmielone łupiny orzechów, suszone korzenie roślin, nasiona, pestki owoców, sól z Morza Martwego lub cukier trzcinowy. Takie peelingi są polecane do twarzy i ciała w przypadku tłustej skóry.
Na skórę odwodnioną, zwłaszcza w okolicy pośladków, kolan i łokci, dobrze działają peelingi cukrowe i solne, ponieważ drobinki rozpuszczają się podczas masowania. Najpierw złuszczają skórę, a później ją odżywiają, a zawarte w nich oleje skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę.
W przypadku wrażliwej skóry twarzy peeling mechaniczny należy stosować ostrożnie; najlepiej sięgać po drobnoziarnisty. W domowych warunkach nie używamy preparatów solnych, ponieważ mogą podrażnić skórę. Jeżeli nie jesteście pewne, które produkty spożywcze nadają się do peelingu twarzy, wybierzcie gotowe kosmetyki dostępne w drogeriach przeznaczone do pielęgnacji twarzy.
Peeling enzymatyczny ‒ co to jest i jak działa?
Zawiera enzymy roślinne, które działają na keratynę w naskórku, a w efekcie rozpuszczają połączenia między komórkami. Peeling enzymatyczny nie zawiera ścierających drobinek, dlatego nie wywołuje podrażnień mechanicznych ‒ z tego powodu stanowi świetne rozwiązanie dla osób o cerze suchej i wrażliwej. Zazwyczaj peeling enzymatyczny jest przeznaczony do twarzy, ale można spotkać peelingi enzymatyczne do ciała, które nakłada się na skórę jak balsam. Większość z nich wymaga spłukania po dziesięciu, dwudziestu minutach ‒ wodą lub mleczkiem.
Peeling gommage ‒ co to jest i jak działa?
Peeling gommage to odmiana peelingu enzymatycznego: działa tak samo, ale inaczej się go używa. Aby zastosować peeling gommage, nakładamy jego cienką warstwę i po kilkunastu minutach ścieramy dłońmi. Ponieważ jest bardzo delikatny, świetnie nadaje się do skóry wrażliwej i naczynkowej. Uwaga! Po francusku każdy peeling nazywa się gommage. Aby upewnić się, czy chodzi o peeling w ogóle, czy o peeling gommage w naszym rozumieniu, przeanalizujcie sposób użycia.
Peeling ‒ przeciwwskazania
Peeling nie powinien być stosowany:
- tuż przed wyjściem na słońce (jeżeli musicie, nałóżcie preparat z najwyższym filtrem),
- w przypadku pojawieniu się rumienia po opalaniu,
- przy trądziku młodzieńczym,
- bezpośrednio po depilacji (odczekajcie chociaż dobę).
Co to jest i jak działa peeling kwasami owocowymi?
Kwasy owocowe to między innymi kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Bezpieczne ilości tych substancji znajdują się w kremach złuszczających. Można je stosować niezależnie od rodzaju skóry, ale w przypadku wrażliwej trzeba zachować ostrożność, ponieważ mogą ją podrażnić. Peeling kwasami owocowymi bardzo skutecznie złuszcza skórę.
A Wy jakie rodzaje peelingów stosujecie i z jakim skutkiem? Koniecznie napiszcie!
Dodaj komentarz