Cześć!
Wełniane skarpety, ciepłe buty, grube rajstopy. To i inne czynniki powodują, że stopy zimą nie mają lekko. Pocą się w ocieplanym obuwiu, naskórek pęka, robią się odparzenia i inne nieprzyjemne rzeczy. Jeżeli chcesz przetrwać zimę i nie narazić się na niepotrzebne niedoskonałości, to sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja stóp. Poznaj praktyczny poradnik zmarzlucha.
Pamiętaj o peelingu
Zimą naskórek na piętach staje się bardzo gruby i szorstki. Dzieje się tak dlatego, że chodzimy w ciepłych i ciężkich butach, które ogrzewają stopy; jednak czasami zdarza się, że stopy marzną lub mocno się pocą. Jak przy takich warunkach zadbać o stopy? Bez dwóch zdań należy się im kąpiel, a potem peeling. Raz w tygodniu zanurz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy, soli do kąpieli, olejków lub środków antyseptycznych. Po kilkunastu minutach elektrycznym pilnikiem, pumeksem, tarką lub produktem peelingującym usuń zgrubiały naskórek. Pamiętaj, że zbyt mocne i częste peelingowanie może skończyć się bólem i podrażnieniami, a nawet rankami. Po zabiegu ważne jest, żeby w stopy wmasować nawilżający krem i założyć bawełniane skarpetki.
Sucha skóra stóp
Aby uniknąć przesuszenia stóp i paznokci, należy regularnie je nawilżać i natłuszczać. Dobrze w tej roli sprawdzą się kremy, maski, olejki, spraye i specjalne maści. W niewielkiej ilości nakłada się je przed snem, a ich działanie utrzymuje się przez całą dobę. Nie zapomnij o paznokciach i skórkach wokół nich. Do nawilżenia tych części stóp możesz użyć kremu lub specjalnej oliwki i odżywki o formule lakieru.
Kiedy skóra stóp pęka
Zimą skóra pięt często pęka, tworzą się ranki, a ty odczuwasz nieprzyjemny ból. Do tego dochodzi narastający w bardzo szybkim tempie naskórek. Aby uniknąć takich kłopotów, co wieczór wcieraj w pięty krem zmiękczający i stosuj delikatne preparaty peelingujące. Sprawdzą się także olejki z awokado i jojoba oraz ekstrakt z ziela szałwii lekarskiej. Jeżeli masz poważny problem z pękającą skórą pięt, to zastosuj maść z mocznikiem lub krem z woskiem pszczelim, parafiną i olejem migdałowym.
Nadmierna potliwość stóp
Ocieplane obuwie i grube skarpety lub rajstopy powodują nadmierne pocenie się stóp. Jeśli nic z tym nie zrobisz, to możesz nabawić się dermatologicznych schorzeń. Dlatego przed założeniem butów i skarpet użyj dezodorantu lub talku. Takie produkty zapobiegają nadmiernej potliwości, hamują namnażanie się bakterii, neutralizują nieprzyjemny zapach i działają antybakteryjnie.
Pedicure zimą w salonie kosmetycznym
To, że zimą chowasz stopy w ciepłym obuwiu, wcale nie oznacza, że nie możesz mieć zrobionych paznokci i mięciutkich pięt. Latem robimy pedicure ze względów estetycznych, zimą zaś powinnyśmy zadbać o stopy dla zdrowia. W salonie kosmetycznym lub podologicznym pozbędziesz się nagniotków, zgrubiałego naskórka, odcisków i problemów z paznokciami. Co więcej pedikiurzystka pomaluje twoje paznokcie tak, jak sobie tego zażyczysz.
U kosmetyczki możesz spodziewać się następujących zabiegów pielęgnacyjnych na stopy:
- krótka kąpiel z dodatkiem płynu antybakteryjnego;
- przycięcie paznokci, nadanie im jednakowego kształtu, wypolerowanie bloczkiem i wygładzenie wszystkich nierówności;
- odsunięcie skórek i usunięcie martwego naskórka pomiędzy paznokciem a skórą, wygładzenie pozostałości po wycinaniu skórek;
- frezowanie zgrubiałego naskórka polegające na usunięciu jego nadmiaru z pięt, podeszwy i krawędzi stóp oraz krawędzi i czubków palców;
- peeling cukrowy, którego celem jest wygładzenie stóp;
- zaaplikowanie kremu i zawinięcie stóp folią;
- malowanie paznokci poprzedzone odtłuszczeniem płytki.
Domowe sposoby pielęgnacji stóp zimą
Nie musisz kilka razy w tygodniu chodzić do kosmetyczki, żeby mieć zadbane stopy. Wystarczy, że raz na jakiś czas zrobisz kąpiel i peeling. Kosmetyki do pielęgnacji przygotujesz samodzielnie w domu ze składników, które trzymasz w kuchni. Aby przygotować kąpiel, wykorzystaj rumianek lub mleko, które dodasz do miski z ciepłą wodą. W takiej miksturze moczy się stopy przez kilkanaście minut, a następnie robi się peeling. Do wykonania tego kosmetyku potrzebne ci będą:
- gruboziarnista sól – złuszczy zrogowaciały naskórek i pobudzi krążenie;
- oliwa z oliwek – natłuści i odżywi skórę;
- olejek eteryczny np. z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i wetrzyj w stopy. Pamiętaj o dokładnym wymasowaniu pięt, paznokci i skórek wokół nich. Na koniec zabiegu użyj natłuszczającego kremu i załóż skarpetki. Twoje stopy będą wdzięczne za taką pielęgnację.
Jak dbacie o swoje stopy zimą, dziewczyny?
Dodaj komentarz