Kwas kwasowi nierówny, czyli niebezpieczny peeling chemiczny

Cześć!

Jednym z ulubionych zabiegów kosmetycznych wielu dziewczyn bez dwóch zdań jest peeling chemiczny, czyli złuszczanie skóry kwasami. Nie jest żadną tajemnicą to, że mnie te zabiegi bardzo się spodobały ze względu na skuteczność i niesamowite efekty. Jest jednak druga strona medalu. Zabieg z zastosowaniem kwasów w niektórych okolicznościach może zaszkodzić. O co chodzi? Wszystko wyjaśniam w tym wpisie.

Peeling kwasowy – co to jest?

To, że kwasy dzielą się na kilka grup, wiedzą już chyba wszyscy. Dzielimy je według ich rodzaju, biologicznej aktywności i stężenia. Od tych czynników uzależnione są właściwości kwasów: nawilżanie, stymulowanie do regeneracji, złuszczanie, działanie przeciwzapalne. Kwasy dostępne w gabinetach kosmetycznych mają zazwyczaj niewielkie stężenie i działają na powierzchni skóry. Są też kwasy medyczne, którymi może posługiwać się tylko lekarz ze względu na głębokie działanie.

Zanim zrobisz peeling chemiczny z kwasami…

…powinnaś poznać wszystkie za i przeciw takiej kuracji, dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • metody przygotowania skóry przed zabiegiem – lekarz lub kosmetolog może zapytać cię o wcześniej wykonywane zabiegi, w tym peelingi z użyciem kwasów oraz poinformować o tym, że powinnaś na przykład przestać używać pewnych produktów lub ograniczyć opalanie się;
  • rozmowę z lekarzem na temat zabiegu – zamiast samodzielnie wybierać rodzaj kwasu i jego stężenie, poproś o pomoc doświadczoną osobę, która udzieli ci fachowej porady;
  • rodzaj i stężenie kwasu – musi być dobrany do rodzaju i potrzeb twojej skóry;
  • pielęgnację skóry po zabiegu – jeżeli chcesz uniknąć powikłań i uzyskać zadowalające efekty, to o skórę po zabiegu powinnaś dbać według zaleceń lekarza;
  • listę możliwych powikłań – każdy, nawet najłagodniejszy i najbardziej naturalny produkt może wywołać powikłania: obrzęk, ból, trądzik, przebarwienia, zakażenia, alergie, popękane naczynia krwionośne, gorsze gojenie się ran.

Pamiętaj też, że to nie ty decydujesz o tym, czy twoja skóra nadaje się do zabiegu i jakiego kwasu użyć. To jest zadanie kosmetologa lub lekarza. Dlatego przed zabiegiem umów się na konsultacje. Zaufaj doświadczonej osobie, bo sama możesz zrobić sobie tylko krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.