jak pielęgnować skórę?

Młoda i piękna skóra już na zawsze? Poznaj skórę od środka

Cześć!

Upływający czas nie jest dla nas łaskawy. Cera traci naturalny blask, brakuje jej jędrności, pokrywa się zmarszczkami i przebarwieniami. Na szczęście są sposoby, dzięki którym twoja skóra będzie wyglądała młodo i pięknie przez długi czas. Jednak, aby zadziałały, musimy poznać najważniejsze rzeczy związane ze skórą. Zapraszam do lektury!

Skóra – największy organ człowieka

Czy wiesz, że skóra ma powierzchnię aż 2 m² i grubość od pół do pięciu milimetrów? Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek samodzielnie odnawia się co około 28 dni, choć czasami mu w tym pomagamy poprzez stosowanie peelingów lub kosmetyków z kwasami. W skórze właściwej znajdują się włókna kolagenowe, które odpowiadają za sprężystość i jędrność. Tkanka podskórna natomiast spełnia funkcję ochronną.

Jaką rolę spełnia skóra?

Skóra spełnia następujące funkcje:

  • chroni przed czynnikami środowiskowymi i drobnoustrojami,
  • reguluje temperaturę ciała,
  • pozwala odbierać bodźce z otoczenia,
  • bierze udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej.

Wygląd i kondycja skóry a różne czynniki zewnętrzne

Na wygląd i kondycję skóry wpływ ma wiele czynników. Należą do nich między innymi: geny, hormony, czynniki środowiskowe, tryb życia. Im lepiej i ładniej skóra wygląda, tym bardziej jest zdrowsza, a my czujemy się bardziej atrakcyjne. Jeżeli chcemy, żeby naprawdę tak było, podczas pielęgnacji musimy wziąć pod uwagę wszystkie opisane wcześniej czynniki.

Jak pielęgnować skórę?

Jeśli chcesz, żeby twoja skóra wyglądała młodo i zdrowo przez długi czas, to pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji. Ta powinna dzielić się na pielęgnację wewnętrzną i zewnętrzną. Ważne jest dostarczanie skórze składników nawilżających (np. pod postacią kwasu hialuronowego), substancji ochronnych (kremy z filtrem UV) i uzupełnianiu poziomu kolagenu, witamin i minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.