mydło diy

Mydło DIY, czyli tradycyjna pielęgnacja skóry

Cześć!

Mydło. Niby niepozorny kosmetyk, a ma całkiem niezłe działanie. Jeżeli to z drogerii ci nie odpowiadają, możesz zrobić mydło w domu. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakie to łatwe. Jeszcze nie wierzysz? Przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Mydło naturalne vs mydło sztuczne

Czy wiesz, że najpopularniejszym mydłem kilkadziesiąt lat temu było mydło szare? Służyło nie tylko do mycia skóry i włosów, lecz także do prania i utrzymania czystości w domu. Mimo że prawie w ogóle się nie pieniło i nie pachniało, to nie powodowało podrażnień, a jego skład był bardzo naturalny. Mydła, które dziś kupisz w drogerii mają co prawda piękny aromat i są kolorowe, ale nie zawierają żadnych substancji odżywczych. Takie są mydła syntetyczne. O wiele lepsze są mydła naturalne. Mają łagodne i zarazem skuteczne działanie oraz zawierają przyjazne dla skóry składniki.

Czy znasz jakieś inne rodzaje mydeł? Podpowiem ci, że są jeszcze:

  • mydła bez mydła, czyli syndety: glicerynowe i nawilżające;
  • mydła hipoalergiczne dla skóry wrażliwej;
  • mydła lecznicze do skóry problemowej: siarkowe, potasowe i antybakteryjne;
  • czarne mydło Savon Noir;
  • mydło z peelingiem;
  • mydło perfumowane.

Co zawiera mydło naturalne?

Pewnie nie zdawałaś sobie sprawy z tego, że prawdziwe mydło zawiera tłuszcz roślinny, wodorotlenek sodu i wodę. W składzie takiego produktu znajdziemy między innymi: olej laurowy, oliwę z oliwek, masło shea, olej kokosowy lub olej palmowy. Do najpopularniejszych mydeł naturalnych, które zawierają takie substancje, zalicza się: mydło kastylijskie, mydło marsylskie i mydło borowinowe.

Mydło DIY

Do przygotowania naturalnego mydła będziesz potrzebowała: bazy glicerynowej, barwnika, olejku eterycznego, foremek, dodatków (ziół, cząstek suszonych owoców, startej skórki pomarańczy, zmielonej kawy lub płatków owsianych). Jak zrobić naturalne mydło? To bardzo proste! Bazę glicerynową podgrzewa się w kąpieli wodnej, a następnie dodaje pozostałe składniki. Otrzymaną w ten sposób masę przelewa się do foremek i odstawia do stwardnienia. Po upływie kilku godzin mydełka są gotowe do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.