Nawilżanie a nawadnianie skóry – jaka to różnica i dlaczego to tak ważne?

Witajcie Piękne Istoty!

Każdy już wie, że nawilżenie skóry jest mega ważne, ponieważ taka skóra się wolniej starzeje, jest piękna i zadbana. Z kolei nadmierna suchość sprawia, że skóra staje się wiotka, matowa, zaczyna się łuszczyć. Zarówno złe nawilżenie, jak i nieodpowiednie nawodnienie powoduje, że skóra się szybko starzeje, uwidaczniają się na niej zmarszczki. Istotne jest nie tylko nawilżanie ale i nawodnianie skóry…ale czym one się różną i które kosmetyki to oferują?

Nawilżanie skóry – czyli…

Nawilżenie ma ważny cel, czyli zapobieganie przeznaskórkowej ucieczce wody z wnętrza skóry. Dlatego dobre kosmetyki, nawilżające  tworzą na powierzchni waszej skóry mikroskopijną, ale bardzo solidną barierę, która zapobiega przesuszeniu skóry a ponadto i skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Taki krem po prostu zmniejsza ryzyko odparowywania wilgoci. Ważne jest to, ze dobrze funkcjonująca, zdrowa skóra jest w stanie zapewnić sobie taką ochronę – warstwewka sebum tworzy taką barierę, dlatego wilgoć z niej nie ucieka. Niestety cera sucha nie ma takiej funkcji i trzeba wspomóc ja, gdyż nie wytwarza mechanizmu chroniącego przed utratą wody.

Nawadnianie skóry, czyli…

Nawadnianie to nic innego jak uzupełnianie poziomu wilgoci we wnętrzu skóry. Oczywiście pewnie pomyśleliście przede wszystkim o nawadnianiu od wewnątrz, czyli o wypijaniu dużej ilości wody. Tak, to też jest nawadnianie, ale gównie organizmu – nasza skóra dostaje często znikomy procent wszystkich składników, ponieważ to wewnętrzne organy są ważniejsze. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny krem czy serum bogate w składniki higroskopijne, które przyciągają cząsteczki wody do siebie i wiążą ze skórą. Oczywiście klasyką jest tu kwas hialuronowy, który nazywany jest powszechnie “królem nawodnienia skóry”. Najlepszą formą pielęgnacji wykorzystującej w 100% moc kwasu HA jest serum do twarzy, ponieważ może ono głębiej przenikać do wnętrza skóry. Jeśli czujecie, ze nawet po nawilżaniu i emolientach skóra nadal bywa  sucha – podarujcie jej dawkę solidnego nawodnienia, czyli serum z kwasem hialuronowym.

To ważne!

12 litry wody mineralnej w ciągu dnia nie tylko nawodni organizm ale też sprawi, że wydalamy więcej toksyn i produktów przemiany materii. Jesli macie suchą skórę, suplementujcie też kwasy tłuszczowe omega- 3 i-6, czyli NNKT.  Czy wiecie, że biorą one udział w tworzeniu ceramidów? Dzięki temu uszczelniają naskórek.

Nawilżenie i nawodnienie – jakich składników szukać w kosmetykach ?

O najpopularniejszym i jednym z najskuteczniejszych już wspomniałam – to kwas hialuronowy. Aby wniknął głębiej i działał nawadniająco, powinien być w formie niskocząsteczkowej. To właśnie ta jego postać sprawnie przenika przez barierę naskórkową i dociera ta, gdzie nawodnienie jest konieczne, czyli w głębi skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przyciągnąć do 250 cząstek wody! To imponująca liczba! Kolejnym cennym składnikiem kosmetycznym, który jest od dawna ceniony za działanie nawilżające jest  gliceryna. Nieco cięższa formuła, idealna do bardzo suchej skóry, która działa bardzo podobnie do kwasu hialuronowego, a ponadto chroni skórę przed TEWL. Ponadto gliceryna też wiąże cząstki wody w skórze.  Warto też zaopatrzyć się w krem do twarzy, który zawiera kwas mlekowy, ponieważ ten właśnie kwas jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego.

Czy widzicie już różnicę między nawilżeniem i nawodnieniem skóry? Pijecie regularnie i codziennie 2 litry wody? macie swoje ulubione kosmetyki nawilżające lub nawadniające?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.