zimowa pielęgnacja dłoni

Odmrożone i zimne dłonie? To moje sposoby zimowej pielęgnacji

Cześć!

Skóra dłoni jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Szkodzą jej mróz, słońce, a nawet niektóre kosmetyki. Najgorsze bywają jednak odmrożenia i rozległe uszkodzenia naskórka, bo mogą zamienić się w poważne choroby dermatologiczne i stać się nawet zagrożeniem dla zdrowia. Co zrobić, jeżeli twoje dłonie są odmrożone lub cały czas zimne? Poznaj moje pielęgnacyjne propozycje.

Zimne ręce – czemu tak szybko marzną?

Dłonie, ręce, nogi i stopy ochładzają się najszybciej z całego naszego organizmu. Naczynia krwionośne przy niskich temperaturach kurczą się, co skutkuje niedotlenieniem, zwolnieniem tempa przemian metabolicznych i zmniejszeniem ilości produkowanej energii cieplnej. Jest to naturalnym mechanizmem obronnym, który polega na skierowaniu większej ilości krwi do organów wewnętrznych – ma to zapobiec ich wychłodzeniu.

Komu najszybciej marzną dłonie?

Na marznięcie dłoni najbardziej podatni są:

  • osoby wrażliwe i mało odporne na stres – podczas stresu zwiększa się ilość adrenaliny, serce przyspiesza pracę, mózg i mięśnie są lepiej ukrwione. Wszystko to dzieje się kosztem krążenia w dłoniach i rękach; można poczuć wtedy uczucie chłodu;
  • osoby palące papierosy – nikotyna spowalnia krążenie i działa na naczynia krwionośne podobnie jak adrenalina; o zwiększeniu ryzyka zachorowań na choroby serca i pojawieniu się zakrzepów mam nadzieję, że nie muszą wspominać;
  • osoby o niskim ciśnieniu krwi, nadwrażliwości naczyń krwionośnych i z zapaleniem żył i tętnic, a także osoby z chorobami układu oddechowego, mające problemy z kręgosłupem i tarczycą.

Jak chronić dłonie przed mrozem?

  1. Przed każdym spacerem, nawet jeśli miałby trwać bardzo krótko, zakładaj rękawiczki. Jeżeli za oknem panuje duży mróz załóż rękawice z jednym palcem – palce ogrzeją się zarówno od materiału, jak i same od siebie. Stosuj rękawiczki wykonane tylko z grubych i naturalnych tkanin, które pozwolą uniknąć ci podrażnień skóry.
  2. Zanim założysz rękawiczki, dłonie posmaruj natłuszczającym i ochronnym kremem. W ten sposób zabezpieczysz skórę przed uszkodzeniami, naczynka krwionośne przed pękaniem, a paznokcie i skórki przed przesuszeniem.
  3. Jeżeli twoje dłonie bardzo zmarzły, a skóra zrobiła się mocno zaczerwieniona, to pamiętaj, że nie wolno ci wkładać ich pod gorącą wodę. Będzie to szok dla naczyń krwionośnych, a ty możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Dłonie polej najpierw chłodną wodą, a potem zwiększaj jej temperaturę.

Jak poprawić krążenie krwi w dłoniach?

Krążenie krwi bardzo dobrze poprawia ruch i ćwiczenia. Dzięki temu krew szybciej dociera do wszystkich naczyń krwionośnych i ręce natychmiast odzyskują ciepłotę. Dobre efekty dadzą pływanie, aerobik, gimnastyka z krążeniem ramion i nadgarstków. Dobrym sposobem jest również masaż, który zapewni skórze elastyczność i naturalny koloryt. Niską temperaturę dłoni podniesiesz także wtedy, gdy ograniczysz czynniki negatywnie wpływające na układ krążenia, a więc rzucisz palenie i picie alkoholu oraz zmniejszysz ilość wypijanych kaw i mocnych herbat. Przydadzą ci się również kosmetyki z zawartością liści miłorzębu, arniki, wyciągu z kasztanowca, flawonoidów i kumaryny.

A jak szybko rozgrzać dłonie? Wypij gorącą herbatę lub czekoladę. Nie dość że napój ogrzeje cię od środka, to do tego możesz objąć dłońmi ciepły kubek. Podobne przyjemne doznania przyniesie ciepła kąpiel parafinowa. Co więcej wypielęgnuje skórę dłoni, paznokcie i skórki przy paznokciach. Jednak najprostszym rozwiązaniem jest ogrzanie dłoni własnym ciałem. Włóż dłonie pod pachy lub między uda i staraj się przywrócić tym częściom ciała prawidłowe krążenie przez pocieranie.

Jak radzić sobie z odmrożeniami?

Jeżeli na dłonie działały przez długi czas bardzo niskie temperatury i złe warunki pogodowe, to mogło dojść do odmrożeń. Uszkodzeniom ulega wtedy nie tylko naskórek, lecz także tkanki położone pod skórą i nerwy. W skrajnych przypadkach wyleczenie jest niemożliwe, a jedyną formą ratunku jest amputacja. Jeżeli chcesz uniknąć takich zdrowotnych konsekwencji, to pamiętaj o prawidłowej ochronie przed zimnem. Dłonie smaruj grubą warstwą kremu, noś grube rękawice i wykorzystaj wkłady ogrzewające do rękawiczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.