Dziewczyny!
Wiem, że uwielbiacie stosować w pielęgnacji naturalne olejki. Stwierdziłam, że warto byłoby urozmaicić trochę np. olejowanie włosów. Jak to zrobić najlepiej? Wykorzystać inne olejki.
Dzisiaj na tapet trafia olej z oregano. Znacie ten składnik? Wiecie jak działa? Jak go stosować? I czy w ogóle warto to robić? Jeśli nie macie pojęcia, mam nadzieję, że to się zmieni po przeczytaniu mojego wpisu. Na początek kilka najważniejszych informacji.
6 FAKTÓW NA TEMAT OLEJU OREGANO:
- Olej oregano to olejek eteryczny destylowany z oregano (Origanum vulgare).
- Trzeba go rozcieńczać, ponieważ w dużym stężeniu może podrażniać.
- Ma właściwości antybakteryjne, grzybobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
- Zawiera dwie istotne substancje lecznicze: karwakrol i tymol.
- Jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego często stosuje się go na twarz.
- Jego zapach przynosi ukojenie i relaksuje, więc warto dodawać go do kąpieli.
Przejdźmy do szczegółów. 🙂
Co zawiera olej oregano?
Skład oleju oregano może zaskoczyć niejedną osobę. Mimo że jest to olejek eteryczny, ma bardzo wiele składników, które uwielbia nasza skóra i włosy. To sprawia, że warto wprowadzić go do codziennej pielęgnacji. Olej oregano zawiera witaminy C, E, K oraz B3 (niacynę). Do tego kompleks składników mineralnych: cynk, magnez, potas, wapń oraz miedź. Najważniejsze są jednak dwa bardzo silne przeciwutleniacze, których nie znajdziemy w wielu olejach: karwakrol oraz tymol. Skład prezentuje się ładnie, prawda? Wszystkie te składniki w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na to, jakie właściwości ma olej oregano.
Jak działa olej z oregano?
Olejek z oregano ma naprawdę szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Działa przeciwgrzybiczo i wspomaga walkę z infekcjami. Skutecznie oczyszcza organizm, a nawet ogranicza gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod skórą. Co to oznacza? Działanie oleju oregano pozwala wykorzystać go:
- jako środek miejscowy w walce z trądzikiem,
- w walce z nawracającym łupieżem i problemami skóry głowy,
- na trudne do usunięcia niedoskonałości na plecach,
- pomocniczo w kuracjach odchudzających,
- podczas leczenia grzybicy stóp itp.
Olejek oregano do włosów
Wspomaga leczenie łupieżu, zwłaszcza gdy ma on podłoże grzybicze. Wystarczy dodać odrobinę oleju oregano do wcierek lub mieszanek olejków, które nakładamy na skalp. Niewielka ilość oleju oregano wyrówna pH skóry głowy, wzmocni cebulki włosów i pobudzi krążenie podskórne, co może przyczyniać się w niewielkim stopniu do szybszego wzrostu włosów.
Olejek oregano do twarzy
Naturalny olej oregano sprawdza się jako środek łagodzący przy problemach dermatologicznych. Przyspiesza gojenie się ran i niweluje nieprzyjemne skutki ukąszeń, dlatego można stosować go w pielęgnacji cery problematyczne. Idealnie sprawdza się jako dodatek do kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ działa antybakteryjnie i oczyszcza skórę.
Jak stosować olej oregano?
Zastosowanie zewnętrzne olejku oregano jest bardzo szerokie. Muszę jednak wspomnieć o tym, że świetnie nadaje się także do picia. Spożywany w odpowiednich ilościach działa naprawdę rewelacyjnie. Ale we wpisie mowa o pielęgnacji, więc skupię się tylko na tym, jak stosować olej oregano na ciało i włosy. W sumie to nic trudnego.
Naturalny olejek oregano – to znaczy zimnotłoczony, dobrej firmy i bez zbędnych dodatków – ma bardzo ciekawe właściwości. Może jednak podrażniać, dlatego konieczne jest jego rozcieńczanie. To najważniejsza zasada, której trzeba pilnować. Czysty olejek oregano można mieszać z wodą albo ulubionym, lżejszym olejem np. oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym lub olejem ze słodkich migdałów. Ja wybieram akurat ten, który mam akurat pod ręką – ostatnio to był olej winogronowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wzbogacić o właściwości oleju oregano np. ulubiony krem. Pamiętajmy jednak, że wystarczy kilka kropel.
Jak zrobić olej oregano?
Chciałabym podzielić się z wami prostym patentem na olej oregano DIY. Możecie przygotować macerat z oregano samodzielnie. Będzie działał dużo łagodniej niż olejek eteryczny. Jak zrobić olej oregano? Najlepszą bazą będzie olej słonecznikowy. Wystarczy namoczyć w nim liście, łodygi i kwiaty świeżego oregano. Umieścić słoiczek z mieszanką w garnku z wodą i powoli doprowadzić do jej wrzenia. Po kwadransie wyciągnąć słoik z wody i zostawić na ok. 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Potem można odcedzić olejek i przelać do wygodnej butelki, którą trzeba potem przechowywać już w chłodnym i ciemnym miejscu.
Gdzie kupić olej oregano?
Przede wszystkim zaglądajmy do aptek oraz sklepów z eko żywnością. Tam zazwyczaj dostępne są naprawdę dobrej jakości składniki, których działania możemy być pewni. Trochę ostrożniej należy podchodzić do zakupów online. Chociaż olej z oregano jest o wiele łatwiej dostępny w internecie, można natknąć się na jego dziwne mieszanki o słabszym działaniu. Jeśli już kupujemy olej oregano online, wybierajmy sklepy ze sprawdzonymi opiniami, które prowadzą głównie sprzedaż naturalnej żywności lub półproduktów kosmetycznych.
Dajcie znać, czy znałyście wcześniej ten olejek. A może już go stosujecie?
Dodaj komentarz