Olejek tamanu – co to takiego? Właściwości kosmetyczne oleju tamanu

Olejek z orzechów tamanu, wytłacza się pestek owoców o tej samej nazwie. Na 5 litrów oleju, potrzeba aż 100 kilogramów owoców tamanu! Drzewo tamanu, porastające last tropikalne na całym świecie uznawano niegdyś za święte a olejek pozyskany z pestek traktowano z wielką czcią. Dlaczego? Jakie właściwości i działanie ma zielony olej o charakterystycznym zapachu?

Olej tamanu – co zawiera?

W składzie oleju tamanu znajdują się cenne kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Ale składniki olejku nie są tak oczywiste, jak w innych olejach. Tamanu ma w sobie także kallofilloidynę, kwas kalofillowy oraz kumarynę, laktony i sterole roślinne. Ten unikalny skład wpływa na jego właściwości pielęgnacyjne i zastosowanie kosmetyczne.

Olej tamanu – właściwości kosmetyczne

  1. Olej tamanu wyróżnia się dobrą tolerancją skórną: olejek tamanu szybko się wchłania, a jednocześnie jest bezpieczny dla skóry i rzadko powoduje uczulenia.
  2.  Olej tamanu jest doskonałym olejkiem nawilżającym: chroni skórę przed utratą wody.
  3. Jest doskonały w walce ze skórnymi niedoskonałościami, trądzikiem, krostkami.
  4. Przyczynia się do redukcji  zmarszczek i wygładza skórę.
  5. Bierze udział w regeneracji naskórka,  jest naturalnym przeciwutleniaczem.
  6. Przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry.
  7. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
  8. Pomaga zregenerować uszkodzoną, skaleczoną lub zadrapaną skórę.
  9. Łagodzi podrażnienia i jest doskonały w pielęgnacji skóry głowy, pomaga pozbyć się łupieżu.

Stosowanie olejku tamanu 

Olejek tamanu sam w sobie jest doskonałym kosmetykiem, dlatego można go stosować samodzielnie, czyli  jako nierozcieńczony kosmetyk. Sprawdza się jako punktowy specyfik na zmiany skórne. Olej tamanu jest także doskonałym surowcem kosmetycznym, który możesz łączyć z innymi kosmetykami, np. dodawać go do kremów, maseczek czy balsamów do ciała. Wiele osób dodaje olej tamanu do kremów do stóp, ze względu na jego działanie antyseptyczne. Dobrym sposobem jest rozgrzanie olejku w dłoniach, a następnie wklepanie w zwilżoną skórę twarzy lub ciała. Możesz też nasilić jego działanie kosmetyczne i połączyć olej tamanu z innym olejkiem kosmetycznym (jojoba, arganowym).

Dla kogo olej tamanu? 

Olejek tamanu znany jest przede wszystkim ze swoich dobroczynnych właściwości na skórę. Dlatego poleca się go w szczególności osobom z cerą tłustą, ze skłonnością do trądziku. Jego właściwości docenią też osoby z cerą mieszaną czy normalną. Ponadto olejek tamanu dobrze nawilża, a ponieważ wspomaga gojenie się ran czy mikrouszkodzeń skórnych olejek tamanu jest chętnie wykorzystywany zarówno przez osoby  ze zdrową cerą, jak i jak i te, które mają cerę problematyczną. Jeśli borykasz się z cellulitem czy rozstępami, wiedz, że masaż ciała olejkiem tamanu wspomoże walkę z tymi przypadłościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.