Cześć, dziś chciałabym opowiedzieć trochę o tym, jak zrobić pedicure w domu. Zbyt często zapominamy, że ważna jest też pielęgnacja paznokci u stóp. Dziewczyny, przyznajcie, że pedicure robicie zdecydowanie rzadziej niż manicure. I do tego „po łebkach”. No właśnie, czas to zmienić! Posłuchajcie kilku mądrych słów na ten temat.
Prawidłowy pedicure to nie tylko kwestia estetyczna. Owszem, zadbane paznokcie u stóp wyglądają ładnie, ale ich pielęgnacja to również sposób zapobiegania niektórym problemom zdrowotnym np. łamliwości lub wrastaniu paznokci, a także odciskom.
JAK ZROBIĆ PEDICURE?
Pielęgnacja paznokci u stóp wcale nie jest trudna. Chociaż odbywa się to inaczej niż w przypadku manicure, o czym muszę uprzedzić już na wstępie. Postaram się jednak opowiedzieć wam o tym, jak najbardziej szczegółowo, żeby samodzielny pedicure nie był problemem dla nikogo.
Obcinanie paznokci u stóp
Zasady są dwie. Po pierwsze unikamy zapuszczania paznokci na stopach. Ja wiem, że na dłoniach to się sprawdza. Jednak za długa płytka paznokci u stóp może być powodem bolesnych odcisków i uszkodzeń. Paznokcie u stóp należy obcinać regularnie! Po drugie pamiętajmy, że im mniej ingerujemy w kształt płytki paznokcia, tym lepiej dla zdrowia. Nie wycinajmy płytki paznokcia zbyt głęboko i starajmy się, aby paznokcie u stóp zawsze były krótkie i równo spiłowane. Wiecie jaki jest najlepszy kształt płytki paznokcia u stopy? Łopatkowy, a nawet kwadratowy. Tego się trzymajmy i nie róbmy sobie na stopach paznokci półokrągłych albo w kształcie migdałków. O! Jeszcze jedna ważna sprawa! Nie podcinajcie i nie zaokrąglajcie rogów, ponieważ może to być jednym z powodów późniejszego wrastania paznokci. Jeśli rogi są ostre – podpiłujcie je lekko i tyle.
Lifehack: Żeby obcinanie paznokci u stóp było łatwiejsze, wcześniej moczę je w ciepłej wodzie z solą lub specjalnym preparatem zmiękczającym.
Polerowanie i malowanie
Teraz część najważniejsza, jeśli komuś zależy na estetycznym wyglądzie paznokci. Tutaj postępujemy bardzo podobnie jak w standardowym manicure. Na początku trzeba wypolerować płytkę, żeby lakier lepiej się na niej trzymał. Służą do tego specjalne bloczki polerskie – do kupienia w każdej małej drogerii. Ostatnio dowiedziałam się, że nie poleca się polerowania częściej niż raz na dwa tygodnie, ponieważ brak umiaru może spowodować, że płytka będzie cienka, krucha i łamliwa. Mnie się to nie zdarzyło, mimo że polerowałam paznokcie co tydzień, czyli za każdym razem, kiedy robiłam sobie pedicure.
Dużo daje nakładanie odżywki lub bazy pod lakier do paznokci, do czego bardzo bardzo zachęcam. To sposób na utrwalenie koloru, ale też odpowiedź na pytanie, jak dbać o paznokcie u stóp. Dobra baza odżywia, wzmacnia i ochrania. Jeśli chodzi o malowanie paznokci u stóp, nie ma żadnych wytycznych. Mogę doradzić wam tylko, że jeśli chcecie optycznie wysmuklić paznokcie, pomalujcie środkową część płytki i pozostawcie boki bez koloru. Wystarczy 1-2 mm wolnej płytki po lewej i prawej stronie, żeby paznokieć wyglądał mniej kwadratowo i nie tak szeroko.
Jak dbać o suche i zniszczone paznokcie u stóp?
Prawidłowe zrobienie pedicure nie jest trudne, co mam nadzieję udało mi się udowodnić w opisie wyżej. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, kiedy nasze paznokcie są suche, łamliwe i rozwarstwiają się. Niezależnie od przyczyn pielęgnacja zniszczonych paznokci wymaga trochę więcej poświęcenia i wiedzy. Zdradzę wam kilka moich sekretów:
- Wykluczamy na jakiś czas wszystkie czynniki osłabiające paznokcie m.in. polerowanie, piłowanie, malowanie (zwłaszcza lakierami hybrydowymi).
- Przerzucamy się na odżywki do paznokci (najlepiej z ceramidami), które utwardzają i uelastyczniają delikatną płytkę paznokcia.
- Wprowadzamy do diety produkty o wysokiej zawartości wapnia, żelaza, cynku, magnezu, krzemu i witaminy B (ewentualnie suplementy).
- Rano i wieczorem wcieramy w paznokcie i skórki olejki o właściwościach nawilżających, natłuszczających i regenerujących (olejowanie paznokci).
Dodaj komentarz