Ekskluzywne składniki kosmetyków, to znaczy perły, jedwab, złoto, kawior czy diamenty, przestały być dostępne tylko dla elit. Dziś sięgają po nie zwykłe kobiety ‒ takie jak ja. Prestiż to nie jedyny atut tych substancji ‒ ceni się je także za właściwości pielęgnujące, przedłużające młodość i nadające blask. Jak działają perły, jedwab, złoto, kawior i diamenty w kosmetykach? Chętnie Wam to streszczę.
Jak działają perły w kosmetykach?
Perły składają się głównie z aminokwasów (w tym alaniny, glicyny, kwasu asparaginowego i glutaminowego oraz seryny) i soli mineralnych (w tym wapnia, magnezu, sodu i krzemu). Aminokwasy odżywiają i nawilżają skórę oraz opóźniają procesy starzenia, a składniki mineralne działają tonizująco i nawilżająco. Z kolei wyciąg z pereł rozjaśnia i wygładza blizny, łagodzi objawy trądziku oraz zmniejsza rozstępy, a proszek perłowy rozświetla skórę oraz działa też antybakteryjnie i odtruwająco.
Kosmetyki wzbogacone o perły są uniwersalne i wszechstronne:
- perłowe kremy i balsamy najlepiej pielęgnują cerę suchą i delikatną;
- perły słodkowodne docenią dwudziesto- i trzydziestolatki, ponieważ przyspieszają metabolizm komórkowy i opóźniają starzenie się skóry;
- ekstrakt z białych i czarnych pereł morskich pobudza aktywność komórek dojrzałej skóry, dlatego uwielbiają go czterdziestolatki.
Jak działa jedwab w kosmetykach?
Nić jedwabnika wydaje się bardzo nietrwała, tymczasem jest trzy razy mocniejszy od stali! Żadne inne włókno naturalne nie jest równie odporne na rozciąganie. Jedwab składa się z białek, a konkretnie z serycyny i fibroiny, które zawierają aż osiemnaście aminokwasów. Każdy z nich przypomina budową strukturę naszej skóry, dlatego bardzo łatwo w nią wnikają oraz utrzymują jej sprężystość i elastyczność, a także opóźniają pojawienie się zmarszczek. Ponadto proteiny jedwabiu mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku, a dzięki ładunkowi elektrostatycznemu przeciwnemu do ładunku skóry kosmetyk z jedwabiem silnie przylega do jej powierzchni i spektakularnie ją wygładza. W ten sam sposób proteiny jedwabiu działają na włosy: tworzą na ich powierzchni ochronną otoczkę oraz wygładzają je i zatrzymując w nich wilgoć. Szampony i odżywki wzbogacone o jedwab przywracają matowym, przesuszonym włosom połysk i elastyczność, a kremy i balsamy do ciała z proteinami jedwabiu pielęgnują suchą, szorstką i pozbawioną sprężystości skórę, nawet bardzo wrażliwą.
Jak działa złoto w kosmetykach?
Złoto ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego od dawna wykorzystuje się je w medycynie, a od pewnego czasu w kosmetologii. Dlaczego? Ponieważ jony złota docierają do warstwy rozrodczej naskórka, gdzie uruchamiają mechanizmy jego nawilżania i stają się nośnikiem substancji aktywnych, na przykład pochodzących z ziół. W efekcie skóra jest lepiej odżywiona i bardziej sprężysta oraz ma wyrównany koloryt. Kosmetyki ze złotem pobudzają produkcję elastyny i kolagenu, a dzięki temu opóźniają starzenie się naskórka i spłycają już istniejące zmarszczki. Ponadto redukują przebarwienia przez to, że hamują wydzielanie melaniny. I jeszcze coś, co uwielbiam: złoty pył rozświetla skórę i nadaje jej blask.
Kosmetyki ze złotem dobrze zrobią skórze dojrzałej, alergicznej, zaniedbanej lub nadmiernie wysuszonej, choćby intensywnym opalaniem.
Jak działa kawior w kosmetykach?
Kawior zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów, które regenerują barierę ochronną naskórka, umożliwiają wnikanie białek i enzymów oraz zwiększają przyswajalność witaminy A, która stymuluje naskórek do odnowy. Ponadto kawior stanowi bogate źródło fosforu (odżywia skórę), fosfolipidów (zatrzymują wilgoć w skórze), mikroelementów, takich jak cynk i jod (regenerują skórę), białek (poprawiają jędrność skóry) oraz witamin, zwłaszcza A, D i E (zwalczają wolne rodniki, a tym samym opóźniają starzenie się komórek).
Kremy, toniki i balsamy z wyciągiem z kawioru polecam do skóry zarówno dojrzałej, jak i młodej, ale suchej i zmęczonej.
Jak działają diamenty w kosmetykach?
Diamenty to krystaliczna postać węgla o niespotykanie symetrycznej budowie wewnętrznej, która czyni z diamentu minerał niezwykle twardy i o wyjątkowo silnym połysku. W jego kryształach można znaleźć cenne pierwiastki, takie jak dwutlenek węgla, azot, bor, tlenek żelaza i różne odmiany krzemionki. Diament jest dodawany głównie do kosmetyków upiększających, czyli kremów, balsamów i lakierów, które mają rozświetlić skórę, włosy lub paznokcie.
Stosujecie kosmetyki na bazie ekskluzywnych składników tak chętnie jak ja? Jeżeli tak, jesteście zadowolone z efektów? Może znacie jakieś inne substancje, które zasługują na to miano?
Dodaj komentarz