trądzik przyczyny

Trądzik – dlaczego powstaje i czy można mu jakoś zaradzić?

Cześć!

Trądzik pojawia się w najmniej spodziewanym momencie i z bardzo wielu przyczyn. Jeżeli dowiesz się, co go wywołuje, to o wiele łatwiej będzie ci go wyeliminować. przyjrzyjmy się więc temu, co najczęściej doprowadza do powstawania trądziku. Zapraszam do lektury wpisu.

1. Uwarunkowania genetyczne

Geny odgrywają bardzo dużą rolę w powstawaniu trądziku. Jeżeli twoi rodzice mieli problemy skórne, to możliwe jest, że ty również będziesz je miała. Niestety nie da się nic z tym zrobić. Pozostaje ci odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka – wystrzegaj się wszystkiego, co może wywołać trądzik lub pogorszyć stan twojej cery.

2. Bakterie

Znajdują się wszędzie: na telefonie, w wilgotnych ręcznikach i długo niezmienianej pościeli i na dłoniach. Kiedy nie utrzymujesz higieny w swoim otoczeniu, to zarazki i bakterie przechodzą na cerę i wywołują trądzik. Dlatego tak bardzo ważne jest trzymanie rąk (zwłaszcza brudnych) z daleka od twarzy, czyszczenie telefonu oraz pranie pościeli i ręczników w wysokich temperaturach.

3. Hormony

Ciąża, okres, menopauza i wiele innych sytuacji lub chorób, w trakcie których hormony wariują, również są przyczynami trądziku. Na szczęście nad hormonami da się zapanować. Ale czy na pewno chcesz przyjmować leki, które mogą zniszczyć organizm? Przecież hormony można kontrolować także za pomocą zdrowego stylu życia.

4. Stres i mało snu

Te dwa czynniki nie zawsze powodują trądzik bezpośrednio, ale przekładają się na gorszą kondycję organizmu. Stres podnosi poziom kortyzolu, a to może wywoływać trądzik. Podczas snu natomiast organizm regeneruje się, podobnie skóra. Brak odpowiedniej dawki tego nocnego odpoczynku może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu.

5. Kosmetyki

Są takie kosmetyki, które zapychają cerę i wywołują zaskórniki lub trądzik. Wszystko zależy od konsystencji i składników produktów. Jeżeli zawierają oleje i są gęste, to mogą zaszkodzić twojej cerze. Trądzik mogą wywołać również aplikatory do makijażu, jeśli nie były dokładnie wyczyszczone.

6. Jedzenie

Niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać trądzik przez wpływ na poziom hormonów. Będą to przede wszystkim mleko, słodycze, ostre przyprawy, produkty wysoko przetworzone, tłuszcze, cukry, gazowane napoje. Jeżeli masz kłopoty z trądzikiem, to przerzuć się na dietę bogatą w warzywa, owoce, suplementy diety i niegazowaną wodę.

Czy już wiesz, jak wyleczyć trądzik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.