alergia na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyk? Sprawdź, czy ty też je masz

Cześć!

Uczulenie na kosmetyk dotyka coraz więcej osób. Podrażnienia, zaczerwieniona skóra, wypryski, łuszcząca się skóra, swędzenie. Właśnie tak może objawiać się u ciebie alergia na kosmetyki. Jeżeli chcesz ją pokonać, musisz dowiedzieć się, czym są substancje uczulające w produktach i jak walczyć z objawami, które są przez nie wywoływane.

Czym tak naprawdę jest uczulenie na kosmetyk?

Uczulenie na kosmetyk to reakcja obronna skóry na składnik, z którym właśnie weszła w kontakt. Alergia nie ma zatem nic wspólnego z jakością produktu. Pojawia się wtedy, gdy w kosmetyku znajduje się substancja niekorzystnie oddziałująca na organizm. Określamy ją nazwą antygenu.

Uczulenie na kosmetyki – przyczyny

Alergia pojawia się wtedy, gdy używamy produktów zawierających substancje szkodliwe dla naszego organizmu i skóry. Zdarza się tak, że kupując kosmetyki, nie zwracamy uwagi na skład, lecz kierujemy się niską ceną, przyjemnym zapachem lub opiniami innych. Co zatem ma największe znaczenie? Długi skład, zapachowe i barwiące składniki na jego początku, brak odpowiedniego oznakowania (dla osób z wrażliwą skórą istotne będą certyfikaty stwierdzające ekologiczność lub naturalność składu). Osoby, które cierpią na różne choroby skóry, powinny z większą ostrożnością dobierać kosmetyki do pielęgnacji i makijażu.

Alergia skórna – objawy

Uczulenie na kosmetyki może objawiać się różnymi skórnymi zmianami, które mogą mieć większy lub mniejszy stopień intensywności. Określa się ją wypryskiem kontaktowym, wypryskiem alergicznym lub kontaktowym zapaleniem skóry. Najczęściej występujące alergie skórne to: zaczerwienienie, świąd, wysypka, rumień, suchość skóry, pęcherze, uszkodzenia naskórka, małe rany.

Jak pokonać uczulenie skóry?

To proste! Nie stosuj kosmetyków, w których składzie znajdują się uczulające cię składniki. To po pierwsze. Po drugie przed użyciem nowego produktu możesz zrobić próbę uczuleniową. Niewielką ilość kosmetyku zaaplikuj np. za uchem, odczekaj 48 godzin i sprawdź, jak zareagowała twoja skóra. Po trzecie na co dzień używaj produktów, które minimalizują pojawienie się alergii, mają delikatne działanie i są przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej lub alergicznej skóry. To dermokosmetyki lub preparaty określane jako hipoalergiczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.