witamina c w kosmetyce

Witamina C w kosmetykach. Jak działa i czy warto ją stosować?

Czy wiecie, kiedy warto stosować kosmetyki z witaminą C? Znacie jej właściwości? Macie świadomość, jak witamina C działa na skórę, włosy, paznokcie? W tym wpisie odpowiem na wszystkie te pytania i zdradzę kilka ciekawostek na temat witaminy C w kosmetykach.

Codzienna pielęgnacja powinna opierać się wyłącznie na składnikach niezbędnych skórze, które poprawiają jej nawilżenie, odżywiają, wspierają regenerację i widocznie odmładzają.

Jedną z takich substancji jest witamina C – niepozorna, kojarzona prędzej z lekiem na przeziębienie niż z kosmetykiem, a jednak zaskakująco wszechstronna. Co warto o niej wiedzieć?

Witamina C w kosmetykach

Naturalna witamina C, czyli kwas askorbinowy, to niestabilny związek, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, ale jest wrażliwy na światło i temperaturę. W niekorzystnych warunkach może się rozpadać i zmieniać swoje właściwości, dlatego w kosmetykach przeważnie nie stosuje się jego czystej postaci. Z reguły więc w kremach i serum znajdziemy:

  • pochodne witaminy C np. palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu itp.
  • kwas askorbinowy w liposomach lub z peptydami (nośnikami).

Parę słów warto powiedzieć też o stężeniu, w jakim witamina C występuje w kosmetykach. Z reguły nie przekracza ono 10% w przypadku produktów do twarzy, a 5% specyfików pod oczy. Za najskuteczniejszą uważa się jednak witaminę C w stężeniu minimum 15% objętości całego kosmetyku, aczkolwiek w takiej ilości może podrażniać skórę.

Ciekawostka! Witamina C wchłania się gorzej, jeśli skóra ma kontakt z dymem tytoniowym lub zanieczyszczeniami powietrza.

Co warto jeszcze wiedzieć? Witamina C najlepiej czuje się w kwaśnym środowisku. Optymalne dla niej jest pH 3,5 lub mniejsze, czyli kwaśniejsze niż naturalne pH skóry – jeśli jednak kosmetyk ma tak niski odczyn również może podrażniać wrażliwą skórę.

Reasumując, witamina C jest trudna w zastosowaniu kosmetycznym i trzeba używać jej rozsądnie.

Jakie właściwości ma witamina C?

Niektórzy twierdzą, że witamina C to niekwestionowana królowa witamin wykorzystywanych w pielęgnacji. Wszystko dzięki jej wszechstronnemu zastosowaniu. Jeszcze nie wiecie, jak działa witamina C w kosmetykach? W takim razie czas nadrobić zaległości, bo nie bez powodu większość odmładzających i rozświetlających serum do twarzy ma w swoim składzie tę niepozorną witaminę.

  1. Ma właściwości przeciwutleniające, czyli jest antyoksydantem skutecznie walczącym z wolnymi rodnikami.
  2. Stosowana regularnie  wspiera syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia napięcie naskórka i działa przeciwzmarszczkowo.
  3. Znana jest z tego, że rozjaśnia skórę, zmniejsza przebarwienia i ujednolica koloryt, ponieważ hamuje nadprodukcję melaniny.
  4. Co ciekawe, chroni przed promieniami UV i innymi czynnikami szkodliwymi, choć nie warto stosować jej jako filtra.
  5. Ma także właściwości przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, a także wspiera leczenie trądziku, nadając skórze promienny blask.

Bez dwóch zdań warto stosować witaminę C w codziennej pielęgnacji, bo żadna inna witamina nie przyniesie tak wielu korzyści. Najbardziej na działaniu witaminy C skorzysta skóra twarzy.

Jak stosować witaminę C w pielęgnacji?

Skoro już zgodziliśmy się co do tego, że witaminę C warto stosować w pielęgnacji, pora dowiedzieć się, jak to najlepiej zrobić. A możliwości jest wiele, wiem to z doświadczenia.

Najważniejsza jest zasada, która mówi, że: PREPARATY Z WITAMINĄ C LEPIEJ STOSOWAĆ NA NOC. Dlaczego? Ponieważ słońce powoduje rozpad witaminy i może zmniejszać jej stężenie nawet o 70%! Przez noc zadziała o wiele lepiej, pobudzając naturalny proces regeneracji. Stosując serum z witaminą C przed snem, nie tylko wykorzystujemy je w stu procentach i zyskujemy więcej, ale też minimalizuje ryzyko ewentualnych podrażnień.

W kosmetykach warto szukać witaminy C w towarzystwie witamin A oraz E, a także lecytyny, rutyny i resweratrolu – to substancje, które wzmacniają jej działanie. Z kolei kwasy AHA i BHA oraz metale ciężkie mogą zaburzać lub zmieniać jej działanie, więc warto uważać.

To by było na tyle 🙂

Dajcie znać, czy zaskoczyłam was jakimś faktem o witaminie C!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.