Czy wiesz, że skóra pod oczami jest naprawdę bardzo cienka i wyjątkowo delikatna? Jeśli chcesz uchronić się przed zmarszczkami i ukryć zmęczenie w okolicy oczu, powinnaś zadbać o odpowiednią pielęgnację. W tym wpisie podpowiadam, co stosować na skórę pod oczami.
Jeszcze jakiś czas temu myślałam, że stosowanie innych kremów pod oczy niż na twarz, to przesada. Wszystkich mówiłam, że przecież jeden krem wystarczy.
Z czasem zauważyłam jednak, że moja skóra pod oczami wygląda zdecydowanie inaczej. Niestety gorzej. Coraz częściej miałam worki i cienie pod oczami, które pojawiały się niekoniecznie tylko wtedy, gdy zarwałam nockę. Skóra w tych miejscach stała się też bardziej papierowa, delikatna i ziemista. Postanowiłam działać, zanim pojawią się pierwsze, trudne do usunięcia kurze łapki!
Czego nie wiesz o swojej skórze pod oczami?
Na co dzień nie zastanawiamy się, jaką grubość ma skóra pod oczami, jak jest zbudowana, jak szybko się starzeje. Czas to nadrobić!
Skóra wokół oczu przez cały dzień jest bardzo aktywna. Marszczy się, ściąga i rozciąga za pomocą 22 umiejscowionych w tym obszarze mięśni. Nic dziwnego, że może tracić elastyczność od tego ściągania się i rozciągania. Zwłaszcza że jest bardzo cienka. Skóra pod oczami ma zaledwie 0,5 mm grubości, podczas gdy w innych miejscach twarzy jest 4 x grubsza! Jeśli do tego brakuje jej nawilżenia i odżywienia, przez co stres, brak snu i wiek zaczynają być widoczne.
Pielęgnacja skóry pod oczami
Nie będę was oszukiwała. Jeśli nie zaczniecie odpowiednio dbać o swoją skórę pod oczami, będzie starzeć się bardzo szybko. Pojawią się zmarszczki (tzw. kurze łapki), worki pod oczami (niekoniecznie wynikają tylko z opuchlizny, ale też utraty elastyczności skóry), a także brzydkie cienie. Co robić?
Warto wprowadzić odpowiednie kremy pod oczy. Można też stosować serum, czyli kosmetyki o zdecydowanie bardziej skoncentrowanej formule. Sprawdzą się też lekkie olejki pielęgnujące, ale z nimi warto uważać – mogą zapychać skórę, jeśli zastosujemy je niewłaściwie np. zbyt często.
Opcji jest wiele. Postaram się przedstawić wam, jak dbać o skórę pod oczami krok po kroku. Oczywiście na własnym przykładzie.
Makijaż i demakijaż – punkt pierwszy
Jeśli chcesz mieć zdrową i pełną witalności skórę pod oczami, nie przesadzaj z makijażem. Gruba warstwa kosmetyków utrudnia cyrkulację powietrza i obciąża cienką skórę. Kiedy malujemy się codziennie, wybierajmy kosmetyki mineralne, naturalne, o lekkich formułach.
Dużo ważniejszy jest jednak prawidłowy demakijaż. Czemu? Ponieważ chodzenie spać w makijażu, niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie niewłaściwych preparatów i technik, może spowodować, że nasza skóra straci elastyczność i zdolność do samodzielnej regeneracji.
Jakie kosmetyki do demakijażu oczu wybierać?
- Demakijaż oczu wykonuj zawsze przeznaczonym do tego celu kosmetykiem.
- Nie używaj preparatów do oczyszczania tłustej cery, bo mogą wysuszyć oczy.
- Mleczka i płyny dwufazowe możesz zamienić na naturalny olejek roślinny.
- Sięgaj tylko po produkty, które nie zawierają barwników, zapachów, mydeł.
- Dobrze, jeśli stosowany kosmetyk do demakijażu dodatkowo nawilża i odżywia.
Jak wykonać prawidłowy demakijaż oczu?
- Nie trzyj i nie pocieraj skóry wokół oczu, aby jej nie rozciągnąć.
- Przyłóż nasączony preparat do demakijażu wacik do oka i poczekaj chwilę.
- Kiedy kosmetyk rozpuści kosmetyki, delikatnie ściągnij zabrudzenia z oka.
Kosmetyki pod oczy – punkt drugi
Pielęgnacja to klucz do pięknej i zdrowej skóry. Dziś już wiem, że bez dobrego kremu pod oczy, mogę zapomnieć o braku sińców i gładkiej skórze. Ale wzięcie pierwszego lepszego kremu też nie wróży niczego dobrego.
Jaki jest najlepszy krem pod oczy?
- Musi być dostosowany do potrzeb skóry np. pękających naczynek.
- Nie powinien mieć tłustej i gęstej formuły, aby nie obciążać skóry.
- Dobrze, jeśli zawiera składniki wygładzające: kolagen, ceramidy, liposomy.
- Powinien zawierać też witaminę E, koenzym Q10 i przeciwutleniacze.
- Dobrze, jeśli jest przebadany dermatologicznie i okulistycznie.
- Bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach najwyższej jakości.
Właściwie dobrany krem pod oczy to gwarancja tego, że nie tylko zadba o elastyczność i prawidłowe nawilżenie skóry od oczami, ale też zachowa jej naturalne pH, ochroni przed wolnymi rodnikami i słońcem, zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się i zniweluje oznaki zmęczenia.
Ale raz w tygodniu warto sięgnąć po coś mocniejszego. Sprawdzi się maseczka pod oczy – może być w formie kremu lub specjalnych płatków. Taki kolagenowy płatek położony pod oczy na 20-30 minut regeneruje i odmładza delikatną skórę pod oczami, zwilżając ją bogatym w składniki aktywne serum.
Świadoma profilaktyka – punkt trzeci
Żadne kremy, płatki i kuracje nie są tak skuteczne, jak działania profilaktyczne. Jeśli na co dzień dbamy o to, żeby skóra pod oczami była dobrze chroniona i traktujemy ją delikatnie, z pewnością sińce, worki i zmarszczki pojawią się dużo później. Ja wypisałam sobie kilka najważniejszych zasad.
Co robić, żeby zapobiegać osłabianiu się kondycji skóry pod oczami?
- Krem pod oczy zawsze wklepuj opuszkami, zamiast go wcierać.
- Wysypiaj się i unikaj stresów, które uwidaczniają się pod oczami.
- Nad ranem przemywaj twarz chłodną wodą, aby zmniejszyć zastój limfy.
- Prowadź aktywny tryb życia, ale pamiętaj o zdrowej diecie i śnie.
- Raz na jakiś czas stosuj chłodne okłady pod oczy np. z kostek lodu.
- Stosuj okłady z lipy, kopru włoskiego, rumianku lub zielonej herbaty.
- Regularnie wykonuj delikatne, ale skuteczne masaże skóry wokół oczu.
I… to wszystko! 🙂
Dodaj komentarz