wege kosmetyki

Wegetarianizm i kosmetyki. Czy to dobra para?

Cześć!

Do świata kosmetyki przedostaje się coraz więcej naturalnych substancji. Minerały, bursztyn, pył wulkaniczny, a wśród nich substancje wegetariańskie są właśnie tym, co jest teraz najmodniejsze i najlepsze dla pielęgnacji. Sprawdź, na czym polega wegetarianizm kosmetyczny. I wybierz najbardziej smakowite kąski.

Co to znaczy cruelty free?

Hasło cruelty free nawołuje do świata bez okrucieństwa. Dotyczy to zwierząt jako źródła pokarmu i obecności produktów odzwierzęcych w otoczeniu środowiska. Wegetarianie dokładnie układają jadłospisy, analizują skład kosmetyków, środków higieny i produktów farmakologicznych pod kątem obecności substancji produktów pochodzących od zwierząt. Co ciekawe, nawet pędzle do makijażu, szczoteczki do zębów i ciała nie mogą być wykonane z włosia zwierząt.

PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)

To międzynarodowa lista firm, które testują swoje produkty na zwierzętach i tych, które tego nie robią. Listy te są uaktualniane co około trzy miesiące. Znajdują się tam również najczęściej stosowane składniki pochodzenia zwierzęcego, informacje o ich pochodzeniu, w których kosmetykach można je znaleźć i czym je zastąpić.

Wegetariańskie składniki kosmetyków

  • Białka. Kolagen roślinny występuje w ścianach komórkowych roślin, np. w soi, pszenicy i ryżu. Co ciekawe kolagen roślinny nie istnieje, a prawdziwe białko znajduje się w kręgowcach. Dla kosmetologii ta substancja jest bardzo ważna ze względu na działanie przeciwstarzeniowe. Nie są odpowiednie dla ludzi białka pozyskane ze skór bydlęcych i z wieprzowiny. W kolagenie roślinnym występują aminokwasy, które mają właściwości nawilżające i wygładzające.
  • Kolagen morski. Pochodzą przede wszystkim z alg morskich, które są bardzo chętnie stosowane przez producentów kosmetyków. Pod tą nazwą występuje również kolagen zwierzęcy pochodzący z ryb morskich, np. rekina, tuńczyka i soli.
  • Składniki tłuszczowe. Występują w emulsjach, czyli produktach tłuszczowych z wodą. Wiele z nich jest źródłem substancji czynnych. Cenione są przede wszystkim: sadło świstaka, olej z norek, olej ze strusia i tran. Używa się ich do produkcji kosmetyków do makijażu teatralnego lub leczniczego. Alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych są tłuszcze roślinne. Są to: oliwa z oliwek, olej z ogórecznika, olej wiesiołkowy, lniany i arganowy, olej z awokado, pestek moreli, z kiełków pszenicy, z pestek winogron.
  • Woski. Używa się je w kremach w roli emolientów, czyli składników pokrywających powierzchnię skóry tzw. warstwą okluzyjną. Woski znajdują się w pomadkach, tuszach do rzęs i cieniach do powiek. Najpopularniejszymi woskami są: lanolina, wosk pszczeli biały i żółty, wosk owadzi. Można zastąpić je substancjami takimi jak: wosk Carnauba z liści palmy brazylijskiej, wosk Candelilla, olej jojoba, wosk z trzciny cukrowej, woski owocowe, wosk ryżowy.
  • Ceramidy. Są głównym składnikiem cementu międzykomórkowego, który łączy komórki w naskórku. Tworzą barierę lipidową chroniącą przed przenikaniem mikroorganizmów i zanieczyszczeń oraz zatrzymującą wodę i składniki aktywne w skórze. Ceramidy są również składnikiem włosów. Spajają łuski włosowe i odbudowują strukturę pasemek. Do celów kosmetycznych używa się ceramidów roślinnych, które bardzo dobrze wnikają w skórę i włosy. Ich źródłem są: lecytyna sojowa, algi morskie, ziarna ryżu i słonecznika, pestki dzikiej róży, drożdże oraz oleje z wiesiołka, z ogórecznika, jojoba, awokado i migdałowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.