Cześć!
Czarne kropki na nosie, brodzie i czole, a czasami na innych częściach ciała. Nikt ich nie lubi i każdy by chciał się ich jak najszybciej pozbyć. A jak to zrobić? Przeczytaj mój tekst, a dowiesz się, jak mieć czystą i zdrową skórę. Poznaj sposoby usuwania otwartych i zamkniętych zaskórników.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki powstają w wyniku powierzchownych i nieodpowiednich działań pielęgnacyjnych oraz nadmiernego wydzielania łojotoku i nadpotliwości. Niedoskonałości są także wynikiem zanieczyszczeń, nadmiaru lipidów i złogów martwego naskórka. Przebieg schorzenia polega na stopniowym rozprzestrzenianiu się zaskórników. Treść, która znajduje się w kanalikach mieszków włosowych, zmienia właściwości: twardnieje i zmienia kolor na ciemniejszy (jest to tzw. utlenianie). Dochodzi wtedy do uwalniania wolnych rodników na skutek na przykład działania promieni słonecznych, chorób, zanieczyszczenia środowiska i stosowania niektórych kosmetyków.
Jak poradzić sobie z zaskórnikami?
1. Zmniejszenie wydzielania sebum i zwiększenie złuszczania się naskórka
Problem zaskórników wiąże się ze skórą łojotokową. Jeżeli nieprawidłowo pielęgnujesz skórę, to możesz doprowadzić do pogorszenia się jej stanu. O cerę z zaskórnikami dbaj w rozważny sposób, stosując jak najmniej kosmetyków; pamiętaj jednak, by były dobrane do rodzaju twojej cery. Jeśli coś pójdzie nie tak, to problem zaskórników może się nasilić. Niewłaściwe oczyszczanie, zbyt gruba warstwa okluzyjna, odwodnienie mogą prowadzić do pogorszenia się kondycji skóry. Bezpieczny według ciebie produkt może zwiększać ilość zaskórników.
2. Dokładne oczyszczanie cery
Oczyszczenie jest bardzo ważne, jeśli chodzi o usuwanie zaskórników. Należy się do tego przyłożyć i poświęcić jak najwięcej czasu. Ten etap pielęgnacji polega na usunięciu zabrudzeń pozostających na powierzchni skóry. Ważne jest, żeby nie używać preparatów zawierających mocno oczyszczające i wysuszające cerę, bo to może prowadzić do podrażnień. Mycie twarzy powinno być dopasowane do zanieczyszczenia skóry, zanieczyszczeń kosmetycznych i odwodnienia. Pamiętaj, żeby sposób oczyszczania buzi dobrać do tego, czy masz makijaż, czy skóra jest bardziej lub mniej zabrudzona.
3. Ograniczenie utleniania się skóry
Ten etap polega głównie na ograniczeniu ilości sebum i łoju obecnych na skórze. Aby sobie ułatwić to zadanie, obserwuj cerę: o której godzinie najbardziej się przetłuszcza, która część twarzy się błyszczy, czy łojotok jest związany z zastosowaniem jakiegoś kosmetyku, pokarmem lub innym czynnikiem. Do takiej pielęgnacji przydadzą ci się: węgiel aktywny, olejki eteryczne, dziegieć brzozowy i niektóre zioła.
4. Pielęgnacja chemiczna i/lub mechaniczna
Jest uzależniona od rodzaju skóry i stopnia zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach o wiele lepiej jest przeprowadzić pielęgnację rzadszą niż bardziej inwazyjną. Jeżeli masz mniejsze problemy z łojotokiem, możesz postawić na mechaniczne złuszczanie.
5. Prawidłowy makijaż
Jeśli masz cerę z zaskórnikami, to postaw na lekki i zdrowy makijaż. Najlepsze będą produkty mineralne o sypkiej konsystencji, które pochłaniają nadmiar sebum, regulują pracę gruczołów łojowych i ograniczają świecenie się cery. Kosmetyki kolorowe nie mogą zawierać zapychających i drażniących substancji. Tak mogą działać produkty o kremowej formule i ciężkiej konsystencji.
Dodaj komentarz