Cześć!
Trądzik różowaty to bardzo poważna choroba, która dotyka wiele osób w bardzo różnym wieku. Właściwa pielęgnacja i profilaktyka mogą zapobiec powstaniu i zaostrzeniu się tego schorzenia. Sprawdź, czym dokładnie jest trądzik różowaty i czy w ogóle da się go wyleczyć.
Czym jest trądzik różowaty?
Jest to przewlekła zapalna choroba skóry, dotykająca przeważnie centralną część twarzy, a także szyję i dekolt. Charakterystyczne są: rumień, grudki i krosty, zmiany przerostowe i popękane naczynka krwionośne. Może pojawić się również zapalenie spojówek i powiek. Trądzik różowaty pojawia się pod wpływem wielu czynników, a jeżeli nie wyleczysz go na czas, może się utrwalić. Jeżeli zauważyłaś u siebie takie niedoskonałości, to natychmiast zgłoś się do lekarza.
Jakie są rodzaje trądziku różowatego?
- Podtyp rumieniowo-teleangiektatyczny – charakteryzuje się występowaniem w centralnej części twarzy, na szyi, dekolcie i małżowinach usznych rumienia. Początkowo ma charakter nawrotowy (pojawia się pod wpływem różnych czynników) i mogą towarzyszyć mu rozszerzone naczynia krwionośne.
- Podtyp grudkowo-krostkowy – pojawiają się przy nim zmiany grudkowe (czerwone i wypukłe wykwity) i krosty.
- Podtyp przerostowy – dochodzi do przerostu skóry i gruczołów łojowych na nosie, brodzie, czole, policzkach i małżowinach usznych. Zmiany przerostowe mają różne nasilenie i są często mylone z tzw. nosem alkoholika.
- Podtyp oczny – występują zmiany zapalne na brzegach powiek, spojówce i rogówce. Zmiany mają różne nasilenie, a do objawów zalicza się: pieczenie, kłucie, łzawienie i uczucie ciała obcego w oku.
Kto może zachorować i jakie są przyczyny?
Na trądzik różowaty chorują zazwyczaj osoby po 30 roku życia. Zdarza się jednak, że może pojawić się u dzieci i osób przed 20 rokiem życia. Przyczynami są:
- wysoka temperatura i nagłe jej zmiany,
- ostre przyprawy,
- promieniowanie UV w solarium i na dworze,
- silne emocje,
- używki,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?
Jeżeli chorujesz na trądzik różowaty, to do pielęgnacji powinnaś używać kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i delikatnej. Produkty nie mogą zawierać substancji zapachowych, drażniących, barwników, konserwantów. Składniki takie mogą podrażniać skórę, a u niektórych powodować alergie. Twoje kosmetyki powinny mieć działanie nawilżające, ochronne, regenerujące i utrzymujące prawidłową barierę skóry. Dobrymi składnikami do pielęgnacji trądziku różowatego są: lipidy, oleje, witaminy, micele.
Czego się wystrzegać przy trądziku różowatym i jakich błędów nie popełniać?
Najważniejsze są zmiana stylu życia i unikanie czynników zaostrzających chorobę. Osoby z tym schorzeniem bardzo często stosują nieodpowiednie kosmetyki i poddają się szkodliwym zabiegom pielęgnacyjnym. Takie działanie mogą nasilać chorobę i zaostrzać jej przebieg. Co więcej osoby z trądzikiem różowatym nie zgłaszają się w odpowiedniej chwili do lekarza, co może prowadzić do pogorszenia się stanu skóry.
Dodaj komentarz